چاپ افست Offset

چاپ افست Offset

چاپ افست Offset Printing از پرکاربرد ترین انواع چاپ است. این روش چاپ یکی از مقرون به صرفه‌ترین متدهای فعلی می‌باشد. از افست برای تیراژ بالا و صفحات زیاد استفاده می‌شود. از این چاپ تحت عنوان لیتوگرافی نیز یاد می‌گردد. در چاپ افست رنگ و تصویر به واسطه غلتک‌هایی روی صفحاتی فلزی حرکت می‌کند. پدر نتیجه‌ی این روند کیفیت چاپ نهایی بسیار بالا می‌باشد.  

از چاپ‎های قابل قبول و با کیفیت افست میتوان چاپ بر روی متالایز و چاپ بر روی طلق را نام برد.چاپ بر روی طلق مزایای زیادی مانند کیفیت بالای تصویر چاپی، قیمت تمام شده مقرون به صرفه،دوام طولانی تصاویر و… دارد. چاپ بر روی متالایز زیبا و لوکس میباشد. به همین دلیل از آن در تولید جعبه‎های لوکس، جعبه فانتزی، جعبه موبایل، هلوگرام و… استفاده میشود.

درست است که فناوری دیجیتال سرعت بیشتری نسبت به افست دارد اما هزینه تمام شده در طی این فرایند خصوصا در تیرازهای بالا زیاد میباشند، بنابراین اکثر افراد فناوری افست را ترجیح میدهند.

گاهی این فناوری را چاپ سطح مینامند زیرا برجستگی یا فرورفتگی در رابط یا زینک وجود ندارد.

جالب است بدانید که اختراع این روش در ابتدا با هدف بازساری برخی آثار هنری انجام شد. تاریخچه‌ی تولید اولین دستگاه افست به سال 1875 میلادی بر می‌گردد. اولین دستگاه توسط رابرت بارکلی ابداع گشت اما کاربری عمده در سال 1903 توسط شرکت پیتر پرس برای چاپ روزنامه به کار گرفته شد. 

به طور کلی چاپ Offset به طرز گسترده‌ای امروزه کاربرد دارد. از این روش برای چاپ انواع چاپ انواع بروشور، چاپ PVC ، چاپ متالایز ، کاتالوگ، کارت ویزیت و … استفاده می‌شود.  

سیستم رنگی استفاده شده در چاپ افست CMYK است. CMYK اختصار چهار کلمه Cyan, Magenta, yellow, Black می‌باشد. دستگاه‌های مورد استفاده برای این نوع روش، متناسب با مدل و قیمت آن یک الی پنج ستون رنگی دارند.  

مفهوم کلی چاپ افست

فناوری چاپ افست از تکنولوژی‎های بسیار پیشرفته در چاپخانه میباشد. در این شیوه چاپ، کنترل کیفی به شکل مناسب و قابل قبول در تمامی مراحل ممکن است. تجهیزات چاپ به صورت کاملا حرفه‌ای و کنترل شده در دسترس است. سرعت ماشین در این تکنولوژی بسیار بالا میباشد. همچنین کار انجام شده با این فناوری بسیار دقیق و با درصد خطای بسیار پایین میباشد.

در بیان کلی افست یک سیستم چاپ است که امروزه به طور بسیار گسترده برای چاپ انواع مصارف بهداشتی، غذایی، صنعتی و تبلیغاتی اعم از فرم‌های عمومی یا بروشورها، روزنامه،پوستر، نقشه‎ها، جعبه( کارتن) مقوایی و هر چیزی که قرار است بر روی متالایز مانند جعبه فانتزی و لیبل‌های چسبدار، پی‌وی‌سی، پی‌پی، پی‌ای، طلق‌های شفاف و راگا با تیراژ و کیفیت بالا در چاپخانه چاپ شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این تکنولوژی از سیستم رنگی (CMYK)  که مخفف کلمات Cyan, Magenta, Yellow, Black است اسفاده میشود.

تفاوت سیستم چاپ افست رول و چاپ افست شیت را میتوان در نوع ورقه ورودی به دو سیستم در نظر گرفت. در رول ورقه‎ها به صورت بهم چسبیده وارد دستگاه میشوند. در چاپ شیت این ورقه‎ها به صورت تک تک و مجزا وارد دستگاه میشوند (اتصالی بین اوراق وجود ندارد).

 

مراحل چاپ دستگاه Offset 

برای رسیدن به یک نتیجه‌ی خوب در عملیات چاپ افست، نیازمند کارگیری درست موارد در هر بخش از این مراحل است.  

 1. در ابتدای مراحل چاپ افست، طراحی است. البته مرحله‌ی طراحی مرحله ابتدایی همه‌ی انواع سیستم‌های چاپی است. این مرحله باید با حساسیت و تخصص ویژه‌ای انجام شود. لازم به ذکر است صرف توان ساخت تصاویر با برنامه‌های گرافیکی مثل فتوشاپ، نمی‌تواند یک طراحی استاندارد را به ارائه دهد.  
 2. پس از طراحی، مرحله بعدی چاپ افست، لیتوگرافی است. در مرحله‌ی لیتوگرافی، از پروژه طراحی شده با استفاده از دستگاه Image Setter خروجی گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که در پروژه‌های چهار رنگ، برای هر رنگ یک فیلم جداگانه تهیه می‌گردد.  
 3. مرحله پایانی در مراحل چاپ دستگاه Offset ، چاپ پروژه است. دستگاه Offset در مدل‌های مختلف موجود هستند، متناسب با مدل دستگاه، تعداد غلتک‌های به کار رفته در آن متغیر است. نقش این غلتک‌ها یکنواخت سازی مرکب‌ها بوده که در نهایت امر آن‌ها را به زینک می‌رساند. پس از آن نیز زینک با یک غلتک مرطوب شده و در نهایت با یک غلتک دیگر مرکب روی زینک قرار می‌گیرد. سپس نقش قرار گرفته در زینک، روی لاستیک مخصوص چاپ قرار گرفته و سپس به کاغذ منتقل می‌گردد. 

انواع ماشین‌های افست

ماشین‌های افست انواع و مدل‌های مختلفی دارند. به طور کلی این ماشین‌ها به چهار دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند:

۱-افست خشک

۲-افست تر(معمولی)

۳-ماشین چاپ ورقی

۴-ماشین  روتاتیو با افست رول

مزیت‌های چاپ افست چیست 

در حال حاضر بیشترین میزان چاپ در جهان از طریق دستگاه‌های افست صورت می‌پذیرد. این میزان بالا نشان از مزیت‌های بالای این متد چاپی است. در ادامه برخی از مزیت‌های چاپ افست را عنوان کرده‌ایم: 

 • تصاویر چاپی در این روش چاپ، کیفیت بالایی داشته و رنگ روی ورق ماندگاری مناسبی دارد. این مورد مهم ترین مزیت این چاپ است. همچنین امکان کنترل جریان جوهر و ایجاد کنتراست مناسب توسط اپراتور دستگاه وجود دارد.  
 • مزیت مهم دیگر امکان به کارگیری آن در تعداد صفحات بالا است. به همین جهت این روش چاپ انتخاب بسیاری از سازمان‌های کوچک و بزرگ است. چرا که علیرغم کیفیت بالای کار، هزینه‌ی کمی متوجه کاربر می‌شود. البته لازم به ذکر است که این روش چاپ با کیفیت ترین تصاویر را در مقایسه با سایر روش‌ها ارائه نمی‌دهد. بلکه در مقایسه با هزینه‌ی کمی که دارد، چاپی به صرفه را در پی خواهد داشت.  
 • در چاپ افست میزان جوهر کاملا تحت کنترل اپراتور چاپ است. احتمالا شما هم در سایر روش‌های چاپی با چاپ تصاویر کم رنگ در نتیجه‌ی کم شدن جوهر مواجه شده‌اید. اما مزیت چاپ Offset این است که اپراتور چاپ به راحتی با چرخاندن کلیدها می‌تواند عملیات چاپ را کنترل کرده و از کیفیت چاپ اطمینان حاصل کند. 
 • استفاده از چاپ افست در انواع اوراق امکان پذیر است. در این روش حتما نیازی به استفاده از کاغذ برای انجام چاپ نیست. امکان پیاده سازی طرح روی انواع چرم، وینیل، فلز، چوب و … یکی از مزیت‌های شگفت انگیز این نوع چاپ است.  
 • برخی رنگ‌ها مثل طلایی و نقره‌ای و فسفری در این نوع چاپ در دسترس هستند. این دستگاه‌ها امکان به کارگیری ایستگاه اضافی را دارند که رنگ‌های را به عنوان رنگ اسپات در آن‌ها چاپ می‌گردد. 
 • در چاپ offset هیچ اثری از چاپ کاغذ قابل مشاهده نیست. 

معایب چاپ افست  

همانند بسیاری از خدمات، این روش چاپی نیز معایبی در کنار مزیت‌هایش دارد. چرا که هیچ چیزی بی‌نقص نیست. البته لازم به ذکر است که اگر این روش در شرایط و محل صحیح صورت پذیرد، مزایای آن بسیار بیشتر از معایب آن خواهد بود. در ادامه به بررسی چند مورد از معایب چاپ افست پرداخته‌ایم: 

 • پیشتر یکی از مهم‌ترین مزایای این روش را به صرفه بودن آن در مقایسه با هزینه‌ش عنوان کردیم. این به صرفه بودن بیشتر در تیراژ بالا دیده می‌شود و در تیراژ پایین (کمتر از 1000 صفحه) چاپ دیجیتال به صرفه‌تر است.  
 • دیگر نقص این متد چاپی، زمانبر بودن آن به موجب مرحله‌ی لیتوگرافی و نیاز به تهیه زینک هر رنگ است. فرآیند چاپ افست معمولا 5 الی 15 روز طول می‌کشد. 
 • عدم امکان اصلاح رنگ یا طرح پس از آغاز فرآیند چاپی از دیگر معایب این روش محسوب می‌شود. 
 • در چاپ افست، تخصص اپراتور چاپ، شرایط محیط، کیفیت دستگاه چاپ، دقت کار و هماهنگی لیتوگرافی و چاپخانه نقش بسزایی در نتیجه‌ی چاپ دارد. به همین جهت است که در صورت اشکال در هر یک از موارد، نتیجه نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.  

کاربردهای چاپ افست 

جالب است بدانید که امروزه این روش در اکثر محصولات روزمره ما نقش مستقیم دارد. 65 درصد محصولات چاپی در سطح جهان،  توسط چاپگرهای offset مورد بهره برداری واقع شده‌اند.  

روزنامه، انواع بسته بندی ها، تبلیغات چاپی، کتاب، مجله، بروشور و بسیاری دیگر از محصولات روزانه‌ی ما تولیدی این فناوری هستند. یکی از قدیمی ترین محصولات چاپی کاربردی در سطح جهان همین روزنامه‌ها هستند. اگر این چاپگرهای قدرتمند وارد بازار نشده بودند، ارائه‌ی تیراژهای بالا و روزانه کاری طاقت فرسا می‌بود. کتاب‌ها مانند روزنامه‌ها ضرورتی به تیراژ بالا در یک مدت زمان محدود را نداشتند اما با اینحال این صنعت چاپ کمک شایانی به چاپ انواع کتب نیز در سالیان دراز کرده است.  

از کاربردهای دیگر و ویژه چاپ افست می‌توان به چاپ کتب نفیس، انواع اوراق اداری، تمبر، انواع پلیت فلزی، انواع لیبل و … اشاره کرد.  

چاپ افست تهران

چاپ افست تهران

همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم، کیفیت چاپ در این روش ارتباط مستقیم با نوع دستگاه بهره برداری شده دارد. به همین جهت است که اگر قصد سفارش چاپ افست در تهران را دارید، انتخاب بهترین آن چالش برانگیز خواهد بود. 

چاپخانه شاهرنگ از سال 1353 در صنعت چاپ فعالیت دارد. این چاپخانه سفارشات چاپ بسیاری از برندهای معتبر را تابحال به انجام رسانده است. شاهرنگ همواره به کارگیری از بهترین و بروزترین دستگاه‌های چاپ را سرلوحه خود کرده است.  

پس انتخاب چاپخانه شاهرنگ برای چاپ افست تهران ، انتخابی هوشمندانه خواهد بود. همچنین علیرغم کیفیت بالای چاپ دستگاه‌های شاهرنگ، امکان انجام چاپ Offset روی انواع سطوح در این مجموعه فراهم است. چاپ Offset روی انواع متالایز، لیبل چسبدار، رول، شیت و … در مجموعه‌ی شاهرنگ فراهم می‌باشد.  

در حال حاضر این مجموعه دو شعبه دارد که یکی در تهران و دیگری در شهر قدس واقع شده است. آدرس و اطلاعات تماس شعبه تهران شاهرنگ به شرح زیر می‌باشد:  

تهران، خیابان خیام، بالاتر از میدان محمدیه، کوچه مهدویان احدی، پلاک 82

شماره تماس شعبه تهران: 02128425608 – ساعت پاسخگویی: 8 صبح الی 16 عصر

خدمات چاپ Offset

خدمات چاپ افست (offset printing) از جمله خدمات مدرن چاپخانه‎ می‌باشد. از چاپ افست میتوان بر روی انواع متریال مانند طلق، متالایز، رول و شیت، پی‌وی‌سی، پی‌پی، پی‌ای و… استفاده کرد. شرکت شاهرنگ به عنوان چاپخانه‎ی پیشرو در حوزه کارهای چاپی، بهترین و با کیفیت‎ترین خدمات چاپ افست را به هم‎میهان ارائه میدهد. درصد خطای این فرایند نسبت به دیگر فرایندهای چاپی بسیار پایین میباشد. ما در شاهرنگ با استفاده از بروزترین و با کیفیت‎ترین دستگاه‎های روز دنیا، این درصد خطا را بسیار کمتر کردیم. هزینه تمام شده در چاپ افست بسیار معقول و به صرفه میباشد. در تیراژهای بالا با استفاده از این خدمت، میتوان در کوتاه‎ترین زمان ممکن، حداکثر بازده را بدست آورد.

مشتریان ما میتوانند چاپ افست بر روی انواع متالایز، لیبل‎های پشت چسبدار، طلق، رول و شیت و سایر مواد را با اطمینان کامل به چاپخانه شاهرنگ بسپارند.