چاپ متالایز

 

چاپ متالایز یا Metallized printing از جمله خدمات اصلی چاپخانه شاهرنگ میباشد. چاپخانه شاهرنگ با بکارگیری دستگاه‎های متنوع و جدید و همچنین طراح‎های خلاقانه از چاپ افست روی متالایز استفاده میکند. در شاهرنگ از فناوری متالایز در بسته‎ بندی های لوکس و شیک استفاده میکنیم. رنگ آنها معمولا نقره‌ای و طلایی رنگ میباشد که زنگ نقره‎ای رایج‎ میباشد. معمولا در ساخت لیبل پشت چسبدار یا هولوگرام از رنگ نقره‎ای استفاده میکنیم. در چاپ انواع جعبه‌ لوکس، جعبه فانتزی، فویل‌ طلاکوب، در مصارف مختلفی مانند صنایع دارویی و صنایع غذایی نیز پرکاربرد است.

مفهوم چاپ متالایز

این روش از شیوه‌های نسبتاً جدید و مدرن کارهای چاپی میباشد. این تکنولوژی نوین در کارهای ارزشمند، لوکس و بسته بندی‌های خاص مثل جعبه ادوکلن، جعبه فانتزی و سایر محصولات باارزش، بکار می‌رود.یکی از مرسوم‎ترین روشها برای چاپ متالایز، چاپ افست می‌باشد. ورقه‎های متالایز همانطور که از اسم آنها پیداست، جنس فلزی دارند، مزایای چاپ افست بر روی چیزهای مختلف مانند طلقبرای متالایز نیز صدق میکند و بنابراین تصویر باکیفیت همراه با وضوحِ بالا نتیجه این فناوری است؛ خودِ جنس متالایز نیز علاوه بر افزایش وضوح تصویر چاپی، باعث ایجاد ظاهری شیک و زیبا در چاپ میشود.

انواع جنس متالایز

این روش از شیوه‌های نسبتاً جدید و مدرن کارهای چاپی میباشد. اینبه طور کلی انواع جنس متالایز به دو دسته‌ی کاغذ و فیلم بخش بندی می‌شود. جنس ورقی که برای چاپ با این فناوری استفاده می‌شود، باید متناسب با کاربری نهایی باشد. انواع فیلم تولیدی از این جنس، در مقابل پارگی مقاومت دارد. کاغذها از نظر ظاهری شباهت زیادی به فیلم متالایزی دارند، ولی در برابر پارگی مقاومت چندانی ندارند.

جنس کاغذ به کار رفته برای این متریال، PVC است. اما کیفیت چاپ بسیار بالای آن به موجب لایه ژلاتینی به کار رفته روی کاغذ است. به موجب همین امر، استفاده از انواع روش‌های چاپ روی این کاغذها امکان پذیر است.

جنس ورق مناسب

همانطور که پیشتر به اشاره کردیم به طور کلی کاغذ و فیلم‌هایی از این جنس برای چاپ استفاده ‌می‌شوند. از این رو کیفیت ورق‌های متالایز نیز متغیر است. انتخاب یک ورق مقاوم به خصوص برای موارد استفاده در زمینه‌ی بسته بندی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

فیلم‌های تولیدی از این جنس قوام و کیفیت مناسب‌تری در مقایسه با عکس متالایز دارند. فیلم‌هایی از این جنس گزینه‌های ایده‌آلی برای بسته بندی بوده و افزون بر قوام بالا، زیبایی چشمگیری نیز برای محصول مدنظر به ارمغان می‌آورند. مقاومت در برابر رطوبت و انواع آسیب شیمیایی نیز از ویژگی‌هایی هستند که بسته بندی‌های از این جنس برای محصول فراهم می‌کنند.

 

مزایا و معایب چاپ متالایز

همانند سایر فناوری‌های چاپ، چاپ متالایز نیز دارای مزایا و معایبی است. مهم‌ترین نکته در انجام هر نوع چاپی، انتخاب فناوری و روش مناسب با کاربری موردنظر است. در خصوص چاپ متالایز، مزایای این نوع چاپ در مقایسه با معایب آن بسیار چشمگیرتر است. به طوری که معایب این نوع چاپ در برابر مزایای شگفت انگیز آن، از اهمیت کمی برخوردار است.

 

مزایای استفاده از این نوع چاپ

از جمله‌ی مزیت‌های چشمگیر این نوع چاپ، کیفیت بالای رنگ در به کارگیری این متد است. این امر به موجب متریال به کار رفته در ساخت کاغذ و فیلم‌های متالایز است. همچنین موارد چاپی صورت گرفته با این روش، دارای وضوح و شفافیت منحصربفردی هستند. به طور کلی جذابیت ظاهری در این نوع چاپ از مواردی است که هر فردی را به استفاده از این روش چاپ جذب می‌کند.

از دیگر مزایا این نوع چاپ، میتوان به قدرت چسبندگی بالای آن اشاره داشت. قابل شستشو بودن لیبل‌های چاپی از این جنس و مقاومت در برابر انواع آسیب‌های شیمیایی نیز از مزیت‌های دیگر این چاپ به شمار می‌روند.

 

معایب استفاده از چاپ متالایز

خوشبختانه معایب چاپ متالایز جزئی و در مقایسه با مزیت‌های چشمگیر آن، ناچیز است.

سایر روش‌های چاپی نظیر چاپ پی وی سی است. همچنین بهره‌گیری از این فناوری نیازمند دستگاه‌های گران‌قیمت و پیچیده‌ای بوده که دسترسی به آن آسان نیست.

علیرغم دسترسی دشوار به دستگاه‌های فناوری این چاپ، چاپ شاهرنگ با سابقه‌ای درخشان همواره خدمات این نوع چاپ را با بالاترین کیفیت انجام می‌دهد.

 

موارد استفاده از این فناوری

فیلم‌ها و کاغذهای این فناوری به طور گسترده در چاپ انواع جعبه‌های لوکس، جعبه فانتزی، فويل‌های طلاكوب و هلوگرام‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین این روش در مصارف مختلفی مانند صنایع دارویی و صنایع غذایی نیز پرکاربرد است. متالایزهای چسبدار از محصولات بسیار زیبا و باارزش این فناوری میباشد که در تهیه قطعات صنعتی خودرویی،تزئبنات لوازم خانگی، هلوگرام ( که در بالا نیز به آن اشاره شد) و... مورد استفاده قرار میگرد.

چرا استفاده از جعبه‎های لوکس و فانتزی که با این فناوری تولید میشوند مقرون به صرفه میباشد؟

علت اصلی این موضوع را در ایتدای همین مقاله ذکر کردیم. جعبه‎ها و بسته‌بندی‌هایی که با فناوری متالایز ساخته میشوند ظاهر شیک و زیبایی دارند. در کنار این ظاهر خوب قیمت مقرون به صرفه و اقتصادی آنهاست. در کنار بهای مناسب، حس لوکس بودن و ارزشمند بودن کالا را به مشتری القا میکند. بنابر این توضیحات استفاده از این فناوری برای بالا بردن سطح، و پرستیژ فروش محصول و بهبود کسب و کار مناسب است.

 

چاپ آفست روی کاغذ متالایز

 

به موجب لایه‌ی رویی به کار رفته در کاغذ متالایز، استفاده از انواع روش‌های چاپ روی این کاغذ امکان پذیر است. چاپ آفست یکی از رایج‌ترین روش‌های چاپ روی متالایز است. چاپخانه‌ی ما نیز از این روش چاپی برای چاپ روی انواع فیلم و کاغذ متالایز بهره می‌برد.

در این روش چاپ، عکس یا نوشته را روی سطح سیلندر گردان برگردانده می‌شود. پس از آن نیز به کمک فشار آن استوانه، عکس یا نوشته را روی کاغذ مورد نظر چاپ می‌شود. دستگاه معمولی این نوع چاپ سه استوانه‌ای است. جالب است بدانید که در این روش چاپ محتوای چاپی روی صفحه‌ای فلزی از جنس زینک منتقل شده و به موجب این عمل، مرکب چاپ فقط روی محتوای چاپ قرار می‌گیرد.

 

مقایسه قیمت چاپ متالایز

قیمت چاپ به عوامل گوناگونی وابسته است. جنس ورق و یا جعبه‌ی موردنظر، سختی کار روی آن جنس، کیفیت رنگ و دستگاه از جمله موارد تاثیرگذار در قیمت چاپ هستند. چاپ متالایز نیز از این موضوع مستثنی نیست

کاغذ به کار رفته در جعبه‌های متالایزی، موجب سختی تولید این جعبه‌ها می‌شود. این موضوع یکی از مواردی است که قیمت چاپ متالایز را در مقایسه با انواع روش‌های چاپی دیگر بیشتر می‌کند. چرا که روکش به کار رفته در این کاغذها از هر نوع روکش دیگری گران قیمت‌تر است.

از موارد دیگری که موجب هزینه‌ی بالاتر چاپ متالایز در مقایسه با سایر روش‌های چاپ شده، جنس متفاوت رویه در این کاغذها است. علت آن نیز به وجود آمدن ناصافی روی جعبه با به کارگیری این رویه می‌باشد. به همین منظور برای رفع این ناصافی‌ها باید زیرسازی مناسب انجام شود که این مورد نیازمند هزینه است.

 

خدمات چاپ متالایز در شرکت شاهرنگ

به دلیل نوسازی دستگاه‎ها و استفاده از مواد اولیه با کیفیت، فرآورده چاپیِ ما بسیار خاص و با وضوح بالا میباشد. رضایتمندی مشتریان ما گواه بر این ادعا میباشد. جعبه‎ها و بسته‎بندی‎هایی که با فناوری متالایز (Metallized printing) ساخته میشوند اععم از جعبه لوکس، جعه فانتزی که برای موبایل‎ها، اجناس گران قیمت و... استفاده میشوند، ظاهر شیک و زیبایی دارند.

از متالایز چسبدار در ساخت لیبل پشت چسبدار یا هولوگرام استفاده میکنیم. تمامی محصولاتی که با فناوری متالایز تولید میشود حس گران‎قیمتی و شیک بودن را به خریدار القا میکنند.

 

سفارش چاپ متالایز در تهران

سفارش چاپ متالایز در تهران

چاپخانه شاهرنگ از مراکز چاپی خوش سابقه در زمینه انواع چاپ متالایز و سایر متدهای چاپی به روز دنیا است. این چاپخانه در سال ۱۳۵۱ تاسیس شده که بیش از چهار دهه تجربه‌ای کم نظیر در صنعت چاپ را برای ما به همراه داشته است. سابقه همکاری با شرکت‌هایی به نام، نظیر صنایع غذایی میهن، ایران ایر، پاکسان، صنایع غذایی نادری و ... نشان از کیفیت بالا و ارائه‌ی خدماتی منحصربفرد توسط این مجموعه است.

 

این مجموعه برای انجام سفارشات چاپ، از بروزترین تجهیزات و دستگاه‌های چاپی در دنیا استفاده می‌کند. در حال حاضر دو شعبه از این چاپخانه مشغول به فعالیت هستند. شعبه تهران این مجموعه در حال حاضر واقع در تهران، خیابان خیام، بالاتر از میدان محمدیه، کوچه مهدویان احدی، پلاک ۸۲ می‌باشد. همچنین درصورتی که سوال درباره ثبت سفارش چاپ متالایز در تهران دارید، می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۲۸۴۲۵۶۰۸ از ساعت ۸ صبح الی ۱۶ تماس برقرار نمایید.