PVC چیست

یکی از پلیمرهای ترموپلاستیک پرکاربرد در صنعت، PVC است. پلی وینیل کلراید که به اختصار PVC خوانده می‌شود، از جمله‌ی ارزشمندترین و مهم‌ترین محصولات پتروشیمی است. این پلیمر مصارف بسیار متنوعی دارد. قیمت این پلیمر در مقایسه با کاربری بالای آن بسیار مناسب است.

تاریخچه‌ی کاربری این ماده، به سال‌های نسبتا دور بر می‌گردد. دو شیمیدان پیش از قرن بیستم میلادی می‌خواستند که از این ماده در مصارف تجاری بهره‌مند شوند. ولی به موجب اشکالاتی در روند تولید آن، که شامل شکنندگی و سختی این پلیمرها بود، این امر با شکست مواجه شد. پس از آن در سال 1926 میلادی، شخصی به نام والدو سیمون این ماده را با برخی افزودنی‌ها ترکیب کرد. به موجب این ترکیبات، سیمون توانست تا این متریال را نرم و قابل استفاده در مصارف تجاری کند.

کاربرد PVC

کاربرد PVC

همانطور که پیشتر به آن اشاره داشتیم، این پلیمر نقش و کاربری بالای در دنیای امروز دارد. یکی از کاربردهای عمده PVC را می‌توان مصارف بالای آن در ساختمان سازی دانست. امروزه این ماده جایگزین خوبی برای موادی مثل سیمان، چوب و سفال می‌باشد. همچنین در صنعت چاپ نیز چاپ پی وی سی یک گزینه مناسب برای انواع کارت ویزیت، کارت شناسایی، کارت بانکی و … است.

در زیر برخی دیگر از کاربردهای پلی وینیل کلراید یا همان PVC را عنوان کرده ایم:

  • برش عمودی انواع پنجره
  • صفحات پخش گرامافون
  • انواع کیف دستی
  • پنجره‌های مات
  • تولید پرده
  • ساخت سقف
  • انواع روکش کابل
  • لوله کشی

البته این موارد تمام کاربردهای این پلیمر ارزشمند نیست و PVC در موارد ریز و درشت زیاد دیگری نیز کاربرد دارد.

تولید PVC به چه صورت است

به کارگیری افزودنی‌های مختلف در ساخت PVC صنعتی، متناسب با کاربری نهایی آن انجام می‌شود. از علل کاربرد بالای این ماده در صنعت می‌توان به قیمت مناسب و ترکیب پذیری خوب آن اشاره داشت. تولید این ماده می‌تواند به واسطه انواع روش اکستروژنی، پوشش دهی دورانی و غوطه وری انجام شود. همچنین در تولید قطعات فنی از روش تزریقی فشاری نیز استفاده می‌شود. این پلیمر را می‌توان با انواع نرم کننده ترکیب کرد و ساختارهای متنوعی تولید کرد. از جمله‌ی این موارد می‌توان به فیلم‌های انعطاف پذیر و قطعات سخت و پیچیده اشاره داشت.

مزایای استفاده از پلی وینیل کلراید چیست

طبعا کاربری بالای این ماده به واسطه مزایای بالای آن است. از جمله‌ی مزیت‌های مهم این ماده، قیمت مناسب آن است. همین قیمت مناسب این ماده موجب استفاده‌ی گسترده از آن در صنایع متنوع شده است. دوام بالای این ماده از مزیت‌های مهم دیگر این ماده است. این پلیمر از جنس پلاستیک ساخته شده است. PVC نیز از جمله‌ی سخت‌ترین پلاستیک‌ها می‌باشد. به همین جهت است که این ماده دوام بسیار بالایی دارد.

مزیت دیگر PVC به انعطاف زیاد آن است. این پلیمر زمانی که در معرض حرارت قرار می‌گیرد، به راحتی تغییر شکل می‌دهد و می‌توان آن را به شکل دلخواه تغییر حالت داد. به موجب انعطاف زیاد، این ماده به راحتی در انواع دستگاه CNC قرار گرفته و به اشکال مختلف عرضه می‌شود.

همچنین از دیگر مزایای آن می‌توان به مقاومت آن در برابر آب، آتش، ضربه، خط و خش و حرارت اشاره کرد.

معایب به کارگیری PVC

به کارگیری گسترده از این ماده نشان‌گر بیشتر بودن مزایای آن در مقایسه با معایب PVC است. به طوری که اگر از این پلیمر به نحو صحیح استفاده شود، ضرر خاصی ندارد. اما به موجب امکان نشت برخی افزودنی‌های آن، می‌تواند موجب آسیب به سلامتی افراد شود. یکی از نگرانی‌های پیرامون به کارگیری از این ماده، در مورد استفاده در ساخت اسباب بازی کودکان است. البته در ساخت اسباب بازی نرم از این ماده استفاده می‌شود اما همچنان نگرانی پیرامون نشت مواد مضر به دهان کودک وجود دارد.

افزون بر نشت مواد مضر از موارد تولیدشده، سوختن یا دفن این ماده نیز می‌تواند مضر باشد. به همین جهت است که برخی ممنوعیت‌ها به موجب این معایب تابحال در حوزه‌ی تولید اسباب بازی وضع شده است. در حال حاضر در آمریکا بیشتر شرکت‌های تولیدی اسباب بازی، استفاده از این ماده را در پروسه‌ی تولید متوقف کرده اند.

کاربرد این پلیمر در صنعت چوب

یکی از کاربردهای مهم این ماده، کاربرد آن در صنعت چوب است. روکش بسیاری از انواع ام دی اف از PVC تولید شده است. البته چسباندن پلی وینیل کلراید به چوب چندان هم راحت نیست. روکش ممبران که همان لایه‌های PVC است را به کمک چسب ممبران به انواع ام دی اف می‌چسبانند.

به طور کلی کاربرد این ماده در صنعت کابینت سازی به حدی بالا است که نمی‌توان این صنعت را بدون نبود آن تصور کرد. یکی از علل استفاده‌ی گسترده از آن نیز مقاومت زیاد آن در مقایسه با انواع روکش است.

روشویی کابینتی انواع سرویس بهداشتی و حمام را می‌توان با به کارگیری این پلیمر تولید کرد. در حال حاضر تولیدکننده‌های زیادی هستند که از ورق PVC بهره می‌برند. شکل دهی ساده این ورق‌ها یکی از دلایل به کارگیری این ماده در ساخت انواع روشویی کابینتی است.


نوشته‌های مشابه:

کارت ویزیت

چاپ افست بر روی طلق

مقايسه چاپ افست رول و شيت

متالایز چسبدار