رنگ‌بندی متالایز:

متالایزها از دو قسمت کاغذی و فلزی تشکیل میشوند. رنگ آنها معمولا نقره‌ای و طلایی رنگ میباشد که زنگ نقره‎ای مرسوم‎تر است.

انواع لیبل‌ها عبارتند از: پشت چسبدار یا خود چسب. متالایز چسبدار از سه قسمت عمده تشکیل می‌شود: رویه، زیره و چسب. از لیبل‎های چسبدار با توجه به قابلیت‎های مناسبی که دارد میتوان برای چاپ برچسب استفاده کرد، برچسب‎ها میتوانند به صورت رول یا شیت و با استفاده از فناوری چاپ افست به چاپ برسند، هرکدام از اینها ویژگی‎هایِ چاپیِ مخصوص به خود را دارا میباشند؛ بدین شکل که در شیت ورقه‎ها به صورت از هم جدا و مجزا وارد دستگاه چاپ میشوند و در رول همانطور که از نامش پیداست ورقه‎ها به صورت متصل به یکدیگر وارد دستگاه چاپ میشوند.

از دیگر مزایای لیبل چسبدار چسبندگی خوب و با دوام آن در کنار کیفیت بالای چاپ است به طوری که در محصولات زیادی همچون جعبه فانتزی و… استفاده میکنند.

قسمت‎های مختلف متالایز چسبدار (پشت چسبدار)

رویه

رویه‌ها انواع مختلف دارد و نوع لیبل را با نام رویه آن می‌شناسند.

رویه‌های مورد استفاده در لیبل‌ها را به دو گروه میتوان تقسیم نمود: کاغذی و فیلم که ضخامت آن‌ها متفاوت می‌باشد.

زیره

عموماً از جنس کاغذ می‌باشد که به وسیله سلیکون پوشش داده می‌شود تا خاصیت رها کننده یافته و لذا لیبل به سادگی از آن جدا شود.

چسب

ضخامت چسب در حدود ۵ میکرون است که جهت لمینه کردن رویه و زیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متالایز چسبدار به دلیل چسبندگی مناسب، بر روی شیشه، فلز، پلاستیک و قطعات صنعتی استفاده می‌شود. این برچسب‎های به دلیل زیبایی و خاص بودن در کارهای لوکس مثل جعبه ادکلن‎ها،‌جعبه فانتزی، صنایع آرایشی و بهداشتی، ظروف غذایی، هلوگرام‌ها، لوازم خانگی، قطعات صنعتی و خودرویی استفاده می‌شود.