چاپ افست

افست روش نوین چاپ در چاپخانه است. از افست برای چاپ بر روی متالایز(جعبه لوکس و فانتزی)، کاغذ، طلق و... استفاده میشود

فناوری یا تکنولوژی چاپ افست

فناوری چاپ افست از تکنولوژی‎های بسیار پیشرفته در چاپخانه میباشد. در این شیوه چاپ، کنترل کیفی به شکل مناسب و قابل قبول در تمامی مراحل ممکن است . تجهیزات چاپ به صورت کاملا حرفه‎ای و کنترل شده در دسترس است. سرعت ماشین در این تکنولوژی بسیار بالا میباشد. همچنین کار انجام شده با این فناوری بسیار دقیق و با درصد خطای بسیار پایین میباشد. از چاپ‎های قابل قبول و با کیفیت افست میتوان چاپ بر روی متالایز و چاپ بر روی طلق را نام برد.چاپ بر روی طلق مزایای زیادی مانند کیفیت بالای تصویر چاپی، قیمت تمام شده مقرون به صرفه،دوام طولانی تصاویر و… دارد. چاپ بر روی متالایز زیبا و لوکس میباشد. به همین دلیل از آن در تولید جعبه‎های لوکس، جعبه فانتزی، جعبه موبایل، هلوگرام و… استفاده میشود.

درست است که فناوری دیجیتال سرعت بیشتری نسبت به افست دارد اما هزینه تمام شده در طی این فرایند خصوصا در تیرازهای بالا زیاد میباشند، بنابراین اکثر افراد فناوری افست را ترجیح میدهند.

گاهی این فناوری را چاپ سطح مینامند زیرا برجستگی یا فرورفتگی در رابط یا زینک وجود ندارد.

انواع ماشین‌های افست:

۱-افست خشک

۲-افست تر(معمولی)

۳-ماشین چاپ ورقی

۴-ماشین  روتاتیو با افست رول

مفهوم کلی چاپ افست

در بیان کلی افست یک سیستم چاپ است که امروزه به طور بسیار گسترده برای چاپ انواع مصارف بهداشتی، غذایی، صنعتی و تبلیغاتی اعم از فرم‌های عمومی یا بروشورها، روزنامه،پوستر، نقشه‎ها، جعبه( کارتن) مقوایی و هر چیزی که قرار است بر روی متالایز مانند جعبه فانتزی و لیبل‌های چسبدار، پی‌وی‌سی، پی‌پی، پی‌ای، طلق‌های شفاف و راگا با تیراژ و کیفیت بالا در چاپخانه چاپ شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این تکنولوژی از سیستم رنگی (CMYK)  که مخفف کلمات Cyan, Magenta, Yellow, Black است اسفاده میشود.

تفاوت سیستم چاپ افست رول و چاپ افست شیت را میتوان در نوع ورقه ورودی به دو سیستم در نظر گرفت. در رول ورقه‎ها به صورت بهم چسبیده وارد دستگاه میشوند. در چاپ شیت این ورقه‎ها به صورت تک تک و مجزا وارد دستگاه میشوند (اتصالی بین اوراق وجود ندارد).